Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg łańcuszkowy otwarty
Ścieg łańcuszkowy otwarty nieznacznie różni się od swojego podstawowego brata - ściegu łańcuszkowego. O tym ostatnim pisałam prawie dwa lata temu, warto zatem wrócić do tematu i rozszerzyć rodzinę ściegów łańcuszkowych o ścieg łańcuszkowy otwarty (zwany także kwadratowym, a po angielsku - open choin stitch).
Jak go wykonać? Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku oczka łańcuszka pozostają otwarte, a my haftujemy w dwóch równoległych liniach.
Wbij igłę od dołu w miejscu, w którym ma zaczynać się ścieg. Następnie wbij igłę od góry około pół centymetra w bok. Przeciągnij nitkę, zostawiając niewielką pętelkę.
Wbij igłę od dołu około pół centymetra nad pierwszym wkłuciem. Poprowadź igłę wewnątrz powstałej pętelki.
Wbij igłę od góry około pół centymetra nad drugim wkłuciem. Ponownie - umieść igłę wewnątrz pętelki i przeciągnij resztę luźnej nitki, zaciskając pętelkę na dwóch powstałych ściegach.
Kontynuuj haftowanie.
Gdy dojdziesz do końca haftu, zamiast tworzyć kolejną pętelkę, wyhaftuj dwa krótkie ściegi proste, które przytrzymają ostatnią pętelkę w miejscu.
Ścieg ten, choć relatywnie prosty, wymaga wprawy, by wykonać go prosto. Jak widać po moich zdjęciach - ja wciąż muszę nad nim popracować, ale ścieg ten zdecydowanie warto znać, ponieważ można wykorzystać go na wiele sposobów i uatrakcyjnić nasz haft.
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!
Comments